Szyjemy tarp.

Płachtę biwakową postanowiłem uszyć z dwóch powodów: z braku chęci dźwigania namiotu oraz ze względu na mały rozmiar i małą wagę. Wersja wykonana przez mnie ma wymiar około 190 cm x 190 cm. Biorąc pod uwagę to, że standardowy rozmiar tarpa wynosi 3m x 3m, można by rzec, że mój projekt jest projektem miniaturowym.

 

 

Ortalion zazwyczaj sprzedawany jest z bali o szerokości 1,5m, dlatego w większości przypadków konieczne będzie szycie z dwóch lub trzech kawałków. Mój tarp wykonany został z trzech prostokątnych wycinków.

Potrzebujemy:
- ortalion
- taśma nośna
- maszynka do szycia
- nici
- nożyczki
- klej elastyczny lub silikon
- szprychy rowerowe.

Środkowe łączenie materiału wykonujemy w sposób widoczny na poniższym zdjęciu, dzięki temu przy rozciąganiu tarpa na łączeniach nie pojawiają się dziurki. Boki ortalionu zaprasowujemy i zaklejamy punktowo ze sobą elastycznym klejem, ja użyłem do tego celu kleju polimerowego. Przed klejeniem trzeba sprawdzić na skrawku materiału czy dany klej nie wchodzi w reakcję z tkaniną, dzięki temu unikniemy później zniszczeń lub uszkodzeń.

 

 

Następnym krokiem jest zrobienie zakładek i zszycie.

 

 

Wycinamy osiem kwadratów o długości boków 12 cm x 12 cm, robimy zakładki, obszywamy i przyszywamy do tarpa.

 


 

Odcinamy osiem pasków taśmy nośnej o długości około 20 cm. Końce topimy zapalniczką. Wszywamy paski w sposób widoczny na zdjęciu.

 


 

Na koniec wykonujemy impregnację szwów. Klej polimerowy trzyma dobrze, ale lepszym do tego celu powinien być sylikon bezbarwny. Lub inny mocny elastyczny klej do tkanin. Przy klejeniu sprawdzamy na skrawkach materiału efekt klejenia, jeżeli wszystko wyjdzie pomyślnie, to zaczynamy kleić nasz projekt.

 


 

Jeżeli zostanie nam materiał, możemy wykonać pokrowiec.

  

Śledzie wykonałem ze szprych rowerowych.